Kopie zapasowe baz sql

Administrator nie zrobił kopii zapasowej bazy danych? Wykonywanie kopii zapasowych baz danych programu SQL Server oraz innych baz danych wydawać by się mogło oczywistym wymogiem w każdej firmie. Doświadczenie pokazuje jednak że wcale tak nie jest. Bardzo często małe i średnie firmy funkcjonują bez żadnego systemu kopi  zapasowych. Najczęściej sytuacja wygląda tak, że po zakupie programu do obsługi firmy, najczęściej pudełkowego typu Subiekt GT, CDN Optima lub PC Market, użytkownicy poprzestają na zainstalowaniu oprogramowania. W  firmach, gdzie program do obsługi firmy zainstalowany jest na jednym komputerze i pracuje na nim jedna osoba, prawidłowe i regularne kopie zapasowe baz danych to nieliczne wyjątki. W firmach gdzie komputery pracują w sieci, z reguły oprogramowanie konfigurował informatyk i pamiętał o skonfigurowaniu kopii, choć nie zawsze, i nie zawsze prawidłowo.

Aby uświadomić jak ważne jest prawidłowe konfigurowanie kopii zapasowych baz danych wystarczy sobie wyobrazić, ze nagle nie mamy di niej dostępu. Wiele osób po prostu nie dopuszcza takiej myśli, lub uważa że w razie czego będzie można dane odzyskać. Odzyskać się pewnie da, tylko koszty i czas potrzebny na przywrócenie bazy danych mogą być bardzo duże. W przypadku uszkodzenia bazy danych, nawet posiadanie kopii zapasowej, może nie wystarczyć do rozwiązania problemu. Nieaktualna kopia zapasowa, np wykonana tydzień przed awarią może wcale nie rozwiązać problemu, bo w firmie w której np wystawia się zaledwie 100 dokumentów dziennie trzeba by po przywróceniu kopii wprowadzić ręcznie 700 dokumentów, a to może zająć trochę czasu.

Dlatego ważne jest  nie tylko samo wykonywanie kopii zapasowych, ale ważne jest to gdzie są one przechowywane, jak często wykonywane oraz jaki przyjęto model kopii bazy danych. To tylko niektóre z podstawowych założeń, które powinno się rozważyć przy konfiguracji bazy danych i jej kopii. Kolejna sprawa to uruchamianie testowych procedur przywracania z użyciem posiadanych kopii zapasowych, a także przechowywanie kopii zapasowych w bezpiecznej lokalizacji, takiej  która umożliwi ich ochronę przed utratą danych lub dostępem osób nieupoważnionych.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w odtworzeniu kopii bazy danych lub naprawie uszkodzonej bazy, służymy pomocą.